Łączna liczba wyświetleń

piątek, 8 kwietnia 2011

ZANIM PIES ODWIEDZI FRYZJERA

Tutaj napiszę wam jak trzeba przygotować psa przed pójściem do fryzjera

Wiadomą rzeczą jest , że odwiedzanie przez pieski gabinetów oraz salonów fryzjerskich, nie jest przez nie mile widziana. Dlatego też zależy mi na tym, aby pobyt u mnie przebiegł w miarę możliwości szybko i bez przykrości dla zwierzaczka. Jeśli nabywają Państwo pieska, który w przyszłości miałby być strzyżony czy też pielęgnowany  , musicie liczyć się z tym , że będziecie od czasu do czasu odwiedzać psiego fryzjera. Piesek , którego przyzwyczaicie Państwo do pewnych czynności, łatwiej zniesie potem wizytę . Uczcie go dotykania łapek i pyszczka, nagradzajcie za spokojne zachowanie. Starajcie się czesać pieska w miarę możliwości,
jak najczęściej ( zwłaszcza , jeśli ma długą sierść) i też nagradzajcie, gdy jest grzeczny. Stawia to Państwa w pozycji nadrzędnej nad psem ,a zarazem może być relaksujące dla obydwu stron. Dobrze jest , kiedy nie dochodzi do utworzenia się kołtunów. Rozczesywanie ich potem jest długotrwałe i nieprzyjemne dla pieska. Jeśli bardzo skołtuniony pies odwiedza fryzjera , wówczas cierpi podczas czesania(choćby fryzjer bardzo się starał, piesek i tak nie uniknie przykrych doznań). Wyczesywanie kołtunów znacznie wydłuża czas wizyty i co za tym idzie, zwięszy jej koszt Alternatywą też jest zgolenie skołtunionej sierści maszynką. Uwierzcie mi państwo, że rad tych udzielam nie złośliwie, lecz w dobrej wierze. Nie jest rzeczą miłą, jeśli trafia się wystraszony , szarpiący się  , nie dający się dotknąć  piesek , czasami nawet chcący ugryźć. Wówczas wizyta może zakończyć się niepowodzeniem, bo jeśli cierpliwość i dobre słowo nie pomoże, robienie czegoś na siłę nie ma sensu( przytoczona sytuacja jest oczywiście skrajnością i nie musi się zdarzyć).
  Gdyby psy umiały mówić, powiedziałyby, że wizyta u psiego fryzjera nie jest dla nich sytuacją komfortową.
Aby więc wszystko poszło szybko i gładko , ktoś mądry wymyślił 10 pomocnych ćwiczeń , które możecie Państwo wykonywać z Waszymi ulubieńcami.

10 ćwiczeń, które powinien wykonać każdy opiekun psa, aby zapewnić mu bezstresową wizytę w salonie pielęgnacji psów.
Wszystkie ćwiczenia powinny być dla psa przyjemne i komfortowe, mają na celu przyzwyczajenie psa do wszelkich manipulacji i znoszenia ich zupełnie spokojnie. Podstawą jest zaufanie psa do człowieka. Jeśli w którymś momencie pies wykazuje niepokój lub zdenerwowanie, postaraj się rozłożyć ćwiczenia na drobne elementy, nagradzając smakołykami spokojne zachowanie. Nie wolno na siłę przytrzymywać wyrywającego się psa, gdyż to wzmaga jego lęk, który w niekiedy może spowodować agresywne zachowanie, trudne do wyeliminowania.
Najlepiej pracować już z małym szczeniakiem, który zwykle dość łatwo akceptuje podnoszenie, przewracanie i dotykanie różnych części ciała. Nie przeprowadzaj ćwiczeń, gdy pies jest rozbawiony, podekscytowany, wykorzystaj chwile uspokojenia i odpoczynku. Ruchy człowieka powinny być spokojne i opanowane, można mówić do psa łagodnym głosem.
1. UNIERUCHOMIENIE
Przytrzymaj psa przez chwilę, tak, żeby nie mógł odejść ani zmienić pozycji.

2. WYSTAWIANIE NA STÓŁ
Podnieś psa i postaw na stole, głaszcz przez chwilę, możesz nagradzać za spokojne stanie, po czym zdejmij go ze stołu. Nie pozwól, aby pies sam zeskoczył.
To samo można powtarzać wstawiając psa do wanny lub brodzika.

3. LEŻENIE NA BOKU
To ćwiczenie można wykonywać na dwa sposoby: nauczyć psa spokojnie akceptować przewracanie na bok, albo kłaść się na boku na komendę. Leżący na boku pies powinien spokojnie pozwolić się przytrzymać i dotykać.

4. ZĘBY
Delikatnie otwórz pysk psa i dotykaj, zębów, dziąseł, języka uważając by jednocześnie nie zasłaniać psu oczu.

5. OCZY
Przytrzymując delikatnie głowę psa odchyl dolną i górną powiekę, ewentualnie przemyj okolice oczu preparatem do pielęgnacji oczu.

6. USZY
Regularnie masuj uszy i jeśli jest taka potrzeba usuń nagromadzony brud miękkim wacikiem nasączonym płynem do przemywania uszu.

7. ŁAPY
Podnoś, przytrzymuj i masuj każdą łapę, dotykaj opuszków i skóry pomiędzy palcami.

8. BRZUCH
Podczas gdy pies leży na boku lub na grzebiecie, masuj brzuch i klatkę piersiową.

9. DOTYK OBCEJ OSOBY
Wykorzystuj nadarzające się okazje, aby osoby nie znane psu głaskały go i dotykały. Jeśli pies jest przy tym zupełnie rozluźniony, przeprowadzaj z obcymi wszystkie powyższe ćwiczenia.

10. PRZYZWYCZAJANIE DO SZCZOTKI
Systematycznie przyzwyczajaj psa do czesania szczotką lub grzebieniem. Wybieraj czas, gdy pies jest spokojny i nagradzaj smakołykami spokojne zachowanie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz